Przyznanie koncesji oraz wyznaczenie operatora to jedne z ostatnich kroków poprzedzających rozpoczęcie komercyjnej działalności. Na terminalu zakończyły się już kluczowe testy eksploatacyjne.

Pierwsza dostawa komercyjna w połowie lipca

Obecnie przygotowywana jest Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG (IRiET). Zakończono już konsultacje projektu tej instrukcji z uczestnikami rynku. Ich uwagi są teraz analizowane i jeśli będzie to uzasadnione, znajdą odzwierciedlenie w IRiET. Trwa też proces ustalania i zatwierdzania taryfy dla terminalu. Zakończenie czynności administracyjnych umożliwi rozpoczęcie dostaw komercyjnych, co jest planowane połowę lipca br.

5 mld m3 gazu zaspokoi 1/3 potrzeb polskiej gospodarki

Gazoport umożliwi kupno w dowolnym miejscu na świecie gazu w postaci skroplonej i jego regazyfikację w świnoujskich instalacjach. Aktualnie techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu wynoszą 5 mld m3 gazu, co pozwala na zaspokojenie 1/3 zapotrzebowania na to paliwo w Polsce. Pod uwagę brana jest rozbudowa infrastruktury do przepustowości 7,5 mld m3.

Terminal w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2006 r., kiedy wybrano lokalizację inwestycji.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna była spółka Gaz-System S.A. poprzez jej spółkę zależną – Polskie LNG S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. to firma strategiczna dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jej kluczowym zadaniem jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju.