Z okazji 60-lecia istnienia branży atomowej w Czechach w mieście Plzeň zorganizowano międzynarodową konferencję. Wzięli w niej udział światowi liderzy działający w tym sektorze. Dyskutowali na temat jego przyszłości oraz możliwości współpracy.
Elektrownia jądrowa Dukovany. Fot. CEZ
Wladimir Tytow reprezentujący Rosatom przedstawił historię współpracy rosyjsko-czeskiej, która zaczęła się w 1955 r. od podpisania międzypaństwowej umowa o współpracy. Czeski program atomowy obejmował budowę reaktorów WWER-440 dla elektrowni Bohunice, Dukovany i Mochovce oraz dwóch reaktorów WWER-1000 dla elektrowni w Temelinie.
Rosyjsko-czeska współpraca w ramach budowy elektrowni jądrowych
Tytow podkreślił, że czeskie firmy współpracują z Rosjanami w projektach atomowych przede wszystkim jako dostawcy. Swoje produkty i usługi dostarczały m.in. na budowę siłowni Kalinin, elektrowni w Rostowie czy w Kudankułam. Brały też udział w budowie jednej z najnowocześniejszych elektrowni generacji 3+, tj. Nowoworonież-2, uruchomionej w marcu. Dostarczają też m.in. armaturę i agregaty pompowe na budowę czwartego bloku elektrowni Biełojarsk.
Rosatom bierze udział w projektowaniu i budowie 43 jądrowych bloków energetycznych
Rosjanie współpracują z Czechami również w zakresie projektów nowych i planowanych. Obecnie rosyjski potentat na rynku energii atomowej uczestniczy w 43 projektach dedykowanych energetyce atomowej: dziewięć bloków w Rosji i 34 zagranicą (Europa, Środkowy Wschód, Azja Południowo-Wschodnia). Zamówienia na najbliższe 10 lat przekraczają 110 mld USD.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.