Przyznanie koncesji przez rząd norweski, biorąc pod uwagę dużą konkurencję 25 spółek naftowych, jest potwierdzeniem rosnącej pozycji PGNiG UI w poszukiwaniach na norweskim szelfie kontynentalnym. (…) Zwłaszcza, że wśród głównych kryteriów oceny wniosków koncesyjnych były wykonane przez PGNiG badania geologiczne oraz koncepcja zagospodarowania potencjalnych złóż – powiedział prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie spółki.

Woźniak dodał, że nowa koncesja zwiększa potencjał poszukiwawczo-wydobywczy PGNiG, a to jest kolejnym argumentem za budową połączenia gazowego ze złożami norweskimi.

Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza na szelfie Morza Barentsa

Jak podaje PGNiG, 18 maja 2016 r. rząd norweski przydzielił 13 wybranym firmom naftowym udziały w 10 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanym na szelfie Morza Barentsa.

W koncesji PL 856 spółka PGNiG UI otrzymała 25% udziałów. Operatorem tej koncesji, do którego należy również 75%udziałów, jest firma Capricorn Norge AS (Cairn). Pole naftowe znajduje się w odległości około 120 km na północ od wybrzeża Norwegii.

Decyzja o wierceniach za dwa lata

W ciągu dwóch lat udziałowcy są zobowiązani wykonać reprocesing danych sejsmicznych oraz analizy geologiczne i geofizyczne. Na tej podstawie będzie można oszacować potencjał naftowy koncesji. W dalszej kolejności zapadnie decyzja o wykonaniu otworu poszukiwawczego lub zwolnieniu koncesji.

PGNiG UI posiada udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na norweskim szelfie kontynentalnym. Ma też udziały w czterech złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w dwóch złożach znajdujących się w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz w 10 projektach poszukiwawczych – przypomina koncern naftowy.