Przed odbiorem inwestycji od wykonawcy konieczne było przeprowadzenie licznych prób i testów – wszystkie zakończyły się pozytywnie i potwierdziły osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych.

„Odbiór inwestycji miał charakter dwuetapowy. Najpierw pracowała komisja trójstronna – złożona z przedstawicieli GRI, nadzoru inwestorskiego oraz Polskiego LNG. Komisja zakończyła prace rekomendacją dla Zarządu Polskiego LNG podpisania protokołu odbioru, który skutkuje przejęciem terminalu przez służby eksploatacyjne Polskiego LNG.

Konsorcjum wykonawcy uzyskało wszystkie decyzje administracyjne, które pozwalają na bezpieczną i zgodną z prawem eksploatację. Szkolenie pracowników ze standardów eksploatacyjnych prowadził Gaz-System S.A. W ramach umowy także Generalny Realizator Inwestycji przeszkolił pracowników, dzięki czemu posiadają oni kompetencje do obsługi zespołu urządzeń oraz skomplikowanego procesu technologicznego” - czytamy w komunikacie.

O terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal będzie służył do odbioru, regazyfikacji i dostarczania do 5 mld m3 gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Zakres prac obejmował budowę: nowego falochronu o długości około 3 km, nabrzeża wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG, dwóch kriogenicznych zbiorników do składowania LNG, instalacji do regazyfikacji LNG oraz gazociągu Świnoujście–Szczecin o długości 85 km, który połączył obiekt z polskim systemem przesyłowym.