Jak powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, dzięki rozbudowie spalarni zamienimy odpady na energię elektryczną i cieplną, z której będą mogli korzystać mieszkańcy stolicy. Warszawski ZUSOK jest najstarszą polską spalarnią odpadów, ale wymaga modernizacji i rozbudowy żeby moc przekształcać więcej odpadów i bardziej efektywnie. Jest to kluczowy projekt dla stołecznego systemu gospodarowania odpadami. Zmodernizowana i rozbudowana instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów na Targówku przejmie m.in. odpady kierowane do instalacji na Radiowie.

Kto opracuje projekt rozbudowy spalarni na warszawskim Targówku?

W przetargu na wykonanie projektu rozbudowy spalarni wybrano konsorcjum Sweco Consulting sp. z o.o., Sweco GmbH, które brało udział w projektowaniu podobnych obiektów w Europie. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji zawierającej m.in. projekt budowlany oraz szczegółowe wytyczne dotyczące technologii. Będzie też odpowiadać za projekt dwóch nowych linii do termicznego przekształcania odpadów.

Wartość tego kontraktu to blisko 15 mln zł netto, a koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest na około 1,1 mld zł netto.

Energia z 300 tys. ton odpadów komunalnych rocznie

Zgodnie z założeniami instalacja będzie zdolna do przekształcenia na energię ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Zakład dysponujący trzema liniami technologicznymi będzie największą z dotychczas realizowanych tego typu inwestycji w Polsce.

Uruchomienie nowej instalacji planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r.

Najstarsza w Polsce spalarnia odpadów komunalnych

Warszawska spalarnia na Targówku jest najstarszą i do niedawna jedyną funkcjonującą w Polsce instalacją tego typu. Uruchomiono ją w 2001 r. Jej przepustowość to około 60 tys. ton na rok. Docelowo rozbudowana zostanie do ponad 300 ton. rocznie. W ciągu roku wytwarzane jest tam około 10 tys. MWh energii elektrycznej i około 230 tys. GJ energii cieplnej.