Minister Tchórzewski w trakcie XII Międzynarodowej Konferencji New Energy User Friendly (NEUF) poinformował, że w resorcie trwają "zaawansowane prace odnośnie wyboru technologicznego, jeśli chodzi o budowę nowych elektrowni".

Zarówno PGE, jak i Enea przedstawiają swoje opracowania w konsultacji także z zagranicznymi podmiotami, które zajmują się technologiami czystego węgla, odnośnie użycia w Polsce takich inwestycji. Wstępnie zadeklarowałem poważne zainteresowanie i obie grupy swoje modele tych inwestycji mają przedstawić w tym roku - powiedział.

Gazyfikacja węgla - z korzyścią dla środowiska

Jak wynika ze wstępnych analiz, wybór najprawdopodobniej padnie na technologię zgazowania węgla. Tchórzewski podkreślił w swoim wystąpieniu, że elektrownie wykorzystujące technologie gazyfikacji paliw są bardziej ekologiczne od konwencjonalnych.

Ta technologia wydaje się ciekawa, bo mimo iż nie zapewnia 100% redukcji CO2, to redukcja tego gazu jest znaczna. Redukowane są też NOx - dodał.

Kiedy ruszą pierwsze inwestycje oparte o zgazowanie węgla?

Tchórzewski powiedział, że chciałby, aby pierwsze inwestycje rozpoczęły się pod koniec tego roku.

Mam na myśli procesy decyzyjne, model finansowania, żeby zaczęło to iść w tym roku. Przygotowanie tego typu inwestycji to na pewno ponad rok, są one czasochłonne. Jeśli chodzi o budowę bloków energetycznych, to trzy-cztery lata - wyjaśnił.

Transformacja polskiej energetyki

Minister wypowiedział się też na temat rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

Transformacja polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjnym musi przebiegać przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego oraz przy wykorzystaniu krajowych zasobów energetycznych – podkreślił. Dodał również, że proces ten musi przyczynić się do budowania przewag konkurencyjnych - dla gospodarki i sektora energetycznego. Konieczna jest kontynuacja działań na rzecz rozwoju, modernizacji i unowocześnienia energetyki. Potrzebne są także inwestycje w innowacje, rozwój nowoczesnych technologii, jak również efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi – dodał. Podkreślił też wagę węgla, jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Ponadto Tchórzewski wymienił najskuteczniejsze, w jego opinii, działania prowadzące do ograniczania emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Są to: m.in.: eliminowanie strat energii poprzez wdrażanie wysokoefektywnych technologii energetycznych, modernizacja istniejących sieci elektroenergetycznych i ciepłowniczych oraz systemów zarządzania energią.