W wyniku testów rozruchowych i pomiarów gwarancyjnych uzyskaliśmy szczegółową diagnozę pracy elektrociepłowni. Mamy pełen obraz kwestii technicznych, które należy poprawić i dzięki temu mogliśmy wypracować optymalne rozwiązania zmierzające do wykonania prac naprawczych przez konsorcjum – powiedział Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki.

Opóźnienie w oddaniu do eksploatacji

Pierwotnie planowano, że elektrownia gazowo-parowa o mocy 463 MWe, zbudowana przez konsorcjum firm General Electric i SNC-Lavalin Polska, zostanie oddana do eksploatacji pod koniec 2015 r., potem przesunięto ten termin na III kw. br.

„Zgodnie z aneksem do około połowy września 2016 r. blok będzie pracował w ramach ruchu regulacyjnego, podczas którego będzie wytwarzana i sprzedawana do odbiorców energia elektryczna i para technologiczna. W kolejnych miesiącach planowany jest postój w celu przeprowadzenia napraw, oraz ponowne pomiary gwarancyjne i ruch próbny, po których to elektrownia zostanie przez konsorcjum przekazana PKN Orlen do eksploatacji” - podano w komunikacie.

Nowy termin oddania siłowni do eksploatacji to I kw. 2017 r.

Blok o mocy 463 MWe

Budowa bloku energetycznego we Włocławku rozpoczęła się wiosną 2013 r. Wartość inwestycji wraz z serwisem to około 1,4 mld zł. Elektrociepłownia o mocy 463 MWe będzie zużywać rocznie około 600-700 mln m3 gazu. Zakład ma wytwarzać w kogeneracji ciepło i energię elektryczną, wykorzystywane przez m.in. ANWIL.

General Electric (GE) to amerykański koncern działający w obszarach m.in. energetyki, przemysłu lotniczego, kosmicznego czy AGD i sprzęt medycznego.

SNC-Lavalin Polska należy do Dywizji Energetyki Cieplnej SNC-Lavalin. Oferuje pełen zakres usług projektowych i wykonawczych dla sektora przemysłowego i energetycznego obejmujących. Działa na terenie Polski od 2004 r.