Zasoby wydobywalne Lotosu na koncesji Utgard wynoszą 10,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), a dzienna produkcja (przypadająca na udziały polskiej spółki) to około 4 tys. boe.

Koncesja Utgard jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju Lotosu na Morzu Północnym – podkreśla Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy Lotos S.A. i prezes Lotos Petrobaltic. Wydobycie zostanie uruchomione m.in. dzięki wykorzystaniu infrastruktury na polu gazowym Sleipner, w którym Lotos ma udziały i potrwa do 2032 r.

Złoże na głębokości blisko 4 km

Koncesja Utgard znajduje się na Morzu Północnym, na granicy wód terytorialnych Norwegii i Wielkiej Brytanii, około 20 km na zachód od pola gazowego Sleipner. Złoże zlokalizowane jest na głębokości 3700 m, przy głębokości wody 110 m. Zasoby wydobywalne Lotosu składają się w 45% z gazu ziemnego a w 55% z kondensatu, czyli lekkiej ropy naftowej, przeznaczonej m.in. do produkcji benzyn czy gazu LPG - podaje Lotos.

Operatorem koncesji jest norweski koncern Statoil, a udziałowcami są: Statoil (62%), Lotos Norge (28%) i Total Norge (10%).