Tzw. procedura open season ma pokazać rzeczywisty, tj. potwierdzony podpisanymi, warunkowymi umowami przesyłowymi, poziom zainteresowania klientów połączeniem międzysystemowym Polska–Słowacja – wyjaśnia rzecznik Gaz-Systemu, Tomasz Pietrasieński. Zainteresowani gazem z nowego połączenia mogą składać oferty do 9 września br.

Gazociąg z m. Veľké Kapušany do tłoczni w Strachocinie

Operatorzy polskiego i słowackiego systemu gazociągów przesyłowych chcą zbudować dwukierunkowy rurociąg, który ma prowadzić od. m Veľké Kapušany na Słowacji do tłoczni w Strachocinie po stronie polskiej. Jego planowana długość to blisko 158 km. Na odcinku 58 km miałby on przebiegać przez Polskę.

Z budową tego interkonekrota wiąże się też rozbudowa sieci gazowej w południowo-wschodniej Polsce – chodzi o gazociągi relacji: Pogórska Wola–Tworzeń, Tworóg–Tworzeń i Strachocina–Pogórska Wola.

Po co budować połączenie gazowe ze Słowacją?

Polsko-słowackie połączenie gazowe umożliwi klientom z Polski dostęp do tzw. Korytarza Południowego. Oznacza to, że mogliby pozyskiwać gaz z obszarów wydobywczych zlokalizowanych w rejonie Morza Kaspijskiego oraz wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Słowacja natomiast zyskałaby dostęp do gazu z polskiego rynku, a szczególnie z nowego źródła – gazoportu w Świnoujściu.

Nowe połączenie wpisuje się w tzw. Korytarz Północ–Południe, tj. sieć połączeń gazowych prowadzących z północy na południe Europy w jej środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej części.