Jak powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Kaśków, prezes Energa SA, „Zrobiliśmy kolejny krok zbliżający nas do realizacji inwestycji bardzo istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewnienie ciągłości i niezawodności zasilania to kluczowe zadanie stojące dziś przed sektorem energetycznym. Nowoczesna elektrownia w Ostrołęce pozwoli je wypełnić”. interesariuszy”.

„Intencją stron jest wspólne wypracowanie efektywnego modelu biznesowego Ostrołęki C, weryfikacja jej dokumentacji projektowej oraz optymalizacja parametrów technicznych i ekonomicznych nowego bloku. Współpraca obejmie także opracowanie dokumentów niezbędnych do wszczęcia postępowania przetargowego i wyłonienia generalnego wykonawcy inwestycji" – podano w komunikacie.

Kiedy przetarg na budowę?

Zgodnie z założeniami budowa Elektrowni Ostrołęka C potrwa około 60 miesięcy. Koszt inwestycji szacuje się na około 5,5–6 mln zł/MW. Decyzja o ogłoszeniu przetargu powinna zapaść jeszcze w tym roku, a ukończenie prac i uruchomienie bloku przewidywane jest na drugą połowę 2023 r.

„Spółka celowa, powołana do budowy bloku elektrowni Ostrołęka C, posiada kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu. Obecnie trwają analizy ekonomiczne zmierzające do wypracowania efektywnego modelu biznesowego i finansowania tej inwestycji. Głównym założeniem projektu jest jego realizacja jako rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy” – informuje Energa.