Partnerzy portalu

Szwecja: wniosek o pozwolenie na budowę Nord Stream 2

Czy szwedzki rząd wyda pozwolenie na budowę rury bałtyckiej?


Opublikowano: 20-09-2016 Źródło: Nord Stream 2

Szwecja nie zajęła jeszcze stanowiska ws. planowanego do budowy kolejnego bałtyckiego gazociągu – Nord Stream 2. Tymczasem 16 września wpłynął do rządu wniosek o pozwolenie na jego budowę.


Źródło: Nord Stream 2 Źródło: Nord Stream 2

Wniosek złożony przez spółkę Nord Stream 2 AG zawiera opis techniczny, mapy z przebiegiem trasy połączenia oraz studium oddziaływania inwestycji na środowisko. Inwestor podtrzymuje, że gazociąg będzie mieć znikomy wpływ na środowisko naturalne.

W sumie potrzebne są zgody pięciu krajów na budowę gazociągu. Szwecja jest pierwszym, w którym wniosek taki został złożony. Konieczne będą też zgody Rosji, Finlandii, Danii i Niemiec.

Planowana trasa gazociągu Nord Stream 2. Źródło: Nord Stream 2
Planowana trasa gazociągu Nord Stream 2. Źródło: Nord Stream 2

Nord Stream 2 – podwojenie mocy przesyłowych przez Bałtyk

Docelowa przepustowość rurociągów bałtyckich, którymi gaz transportowany będzie z Rosji do Niemiec, wyniesie 110 mld m3. Obecnie na dnie morza działają dwa rurociągi, którymi przesył odbywa się od 2011 r. (gazociąg Nord Stream).

Rok temu przedstawiciele Gazpromu, E.On, BASF-Wintershall, Royal Dutch Shell, Engie (dawniej GdF Suez) i OMV zawarli porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m3.

Przeciwko projektowi opowiada się m.in. Polska, Litwa, Łotwa, Estonia czy Ukraina.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!