Jak podaje PKN Orlen, kontrakt indywidualny zostanie zawarty, jeśli rada nadzorcza PGNiG zaakceptuje jego warunki oraz rozwiązana zostanie umowa gazowa pomiędzy spółką Anwil i PGNiG, która obowiązuje od stycznia 1999 r. Koncern informuje również, że warunkiem zawarcia kontraktu jest też rozwiązanie umowy z czerwca 1997 r. z PGNiG na dostawy gazu ziemnego do zakładu głównego płockiego koncernu. Ta miała obowiązywać jeszcze przez rok.

PKN Orlen to największy w Polsce koncern w branży rafineryjno-petrochemicznej i jeden z największych w Europie. Z początkiem przyszłego roku planuje oddać do eksploatacji elektrociepłownię we Włocławku o mocy 463 MWe. Blok będzie opalany gazem, a roczne zużycie paliwa szacuje się na około 600-700 mln m3. Będzie w nim wytwarzane ciepło i energia elektryczna w jednym procesie technologicznym. Pochodząca z niego energia ma zasilać instalacje spółki Anwil.

Od roku trwa również budowa bloku gazowo-parowego w Płocku. Jego moc to 596 MWe, a uruchomienie jednostki planowane jest na przełom 2017 i 2018 r. Energia elektryczna z tego bloku będzie wykorzystywana przez płocką rafinerię, a nadwyżki zostaną przekazane do Krajowego Systemu Energetycznego.