Budowa lokalnego obszaru bilansowania jest elementem zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki. W skali europejskiej takie rozwiązania znajdują się w fazie testowej.
Magazyn energii powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Energa podała, że w Pucku rozpoczęły się już prace badawcze. Ogłoszenie wyników planowane jest na połowę 2018 r.
Wiceprezes Energi ds. strategii i rozwoju Przemysław Piesiewicz zapowiedział, że w przyszłości spółka może rozważyć świadczenie usług bilansowania na rzecz odbiorców zewnętrznych; farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych, czyli trudnych do prognozowania wytwórców energii odnawialnej.
Magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Każdy z nich składa się z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń. System ten działa lokalnie i jest przystosowany do współpracy z systemem nadrzędnym. Baterie i system zostały dostarczone przez konsorcjum, którego liderem jest Qumak.
W całej UE dostępny komercyjnie jest tylko jeden magazyn energii. Został uruchomiony w w 2014 r. w Niemczech.
Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015r.