Jak powiedziała podczas podpisania umowy Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu spółki, w najbliższym czasie aktywność na rynkach zagranicznych znacznie się zwiększy, tak by do 2018 r. eksport odpowiadał za 25, a nawet 30% przychodów. Dodała, że rynki zagraniczne w obliczu mniejszej ilości nowych projektów w Polsce nabierają coraz większego znaczenia.

Umowa z zamawiającym, firmą JSC „Vilniaus Kogeneracinė Jėgainė”, została zawarta 29 września w Wilnie.

Nowa elektrociepłownia w Wilnie

Nowa elektrociepłownia na Litwie ma spełniać wszystkie wymogi pod kątem ochrony środowiska. Paliwem, jakie będzie w niej spalane, ma być biomasa, a konkretnie jej trzy rodzaje: zrębki, słoma i lignina.

W pierwszym etapie realizacji inwestycji należy przygotować cały układu biomasy. Zaplanowano go w taki sposób, aby biomasa nie była dostarczana wyłącznie tzw. systemem drogowym, ale by również klient miał możliwość przygotowywać ją u siebie. W ramach inwestycji został przewidziany system rębaków, co oznacza, że na terenie elektrowni można składować różnego rodzaju kłody drewniane, które w dalszym procesie zostaną przerobione na biopaliwo.

Trzecią możliwością dostarczania paliwa jest tzw. system kolejowy, będący również w zakresie Rafako. Można nim dostarczać zarówno gotową biomasę, jak i w postaci kłód drewnianych do rębkowania na miejscu. Pod tym kątem jest to bardzo rozbudowana instalacja, ponieważ mamy tu do czynienia z kilkoma rodzajami biomasy i różnymi systemami jej transportu. Projekt przewiduje aż osiem stanowisk do rozładunku biomasy.

Nowy blok będzie wyróżniać się tzw. systemem dwunitkowym. Będą tam działać dwa kotły o wydajności 135 ton pary na godzinę każdy. Za kotłami znajdą się dwa systemy oczyszczania spalin metodą półsuchą.

Jako ostatni element zostanie zbudowany układ odzysku ciepła poprzez kondensację spalin o mocy około 40 MWt.

Do zadań polskiego wykonawcy należeć będzie też realizacja: wszystkich robót budowlanych, dróg dojazdowych, części elektrycznej, części związanej z automatyką, kompleksowe projektowanie, dostawy, rozruch, szkolenie załogi.