Pogłębiający się kryzys na rynku zielonych certyfikatów oraz zmiany regulacyjne (nowelizacja ustawy OZE oraz tzw. ustawa odległościowa) sprawiły, że rośnie ryzyko naruszania umów kredytowych przez energetykę wiatrową. O możliwych wariantach restrukturyzowania zadłużenia dowiedzą się uczestnicy seminarium organizowanego przez PSEW wspólnie z ekspertami PwC, DNV GL oraz kancelarii SSW.
Fot. pixabay.com
W ciągu ostatnich czterech lat wartość zielonych certyfikatów spadła siedmiokrotnie, a co bezpośrednio przełożyło się na spadek przychodów instalacji OZE. Pogłębiający się kryzys na rynku zielonych certyfikatów oznacza, że gwałtownie rośnie ryzyko naruszania warunków umów kredytowych przez inwestorów. Banki alarmują, że w obliczu nowych obciążeń podatkowych nałożonych na farmy wiatrowe tzw. ustawą odległościową wkrótce projekty wiatrowe nie będą w stanie wygenerować przepływów pieniężnych wystarczających do obsługi zadłużenia.
Co więcej, niskie ceny zielonych certyfikatów powodują, że gwałtownie spada wartość aktywów OZE i że w przypadku większości inwestycji wiatrowych ich wycena jest poniżej wielkości długu spółek projektowych.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że istniejące umowy kredytowe będą musiały być restrukturyzowane. Jak zachowają się w tej sytuacji banki? Czego mogą wymagać od kredytobiorców? Jakie są możliwe warianty restrukturyzacji kredytów? Jakie są możliwości działań oszczędnościowych? Na wszystkie te pytania odpowiedzą zaproszeni przez PSEW eksperci z PwC, DNV GL oraz kancelarii SSW.
Ilustracją do omawianych zagadnień będzie model finansowy farmy wiatrowej, który posłuży do symulowania różnych wariantów restrukturyzacji zadłużenia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.