W trakcie szczytu klimatycznego strona polska przedstawi pomysł leśnych gospodarstw węglowych oraz bezodpadowej energetyki węglowej.
Z udziałem Polski rozpoczyna się konferencja stron konwencji klimatycznej. Fot. Pixabay
Przedstawiciele blisko 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych będą dyskutowali o wdrażaniu porozumienia paryskiego z 12 grudnia 2015 r. Jest to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.
- Polska, podczas szczytu w Marrakeszu, będzie aktywnie uczestniczyć w negocjacjach. Szczególnie zależy nam na rozpowszechnieniu naszego postulatu, aby wykorzystywać lasy do zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze - zapowiada wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek, który przewodniczyć będzie polskiej delegacji.
Co to są leśne gospodarstwa węglowe?
Pomysł polega na tym, by przez sadzenie konkretnych gatunków drzew w lasach wychwycić większą ilość CO2. Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Tak więc im dłużej rośnie las, tym więcej węgla jest w nim składowane.
Jak twierdzą Lasy Państwowe, taka gospodarka w ciągu 10 lat pozwoliłaby zakumulować 40 mln ton dwutlenku węgla w polskich lasach. Według zapowiedzi program leśnych gospodarstw węglowych miałby ruszyć od przyszłego roku, a ewentualny handel pochłoniętymi emisjami - w 2020 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.