Ciepłownia w Bytomiu została tak zaprojektowana, żeby spełniać rygorystyczne normy środowiskowe również w sytuacji, kiedy limity emisyjne zostaną zaostrzone. Zastosowano takie rozwiązania, by dostosować zakład do nowych norm bez ingerencji w jego konstrukcję.

Zakład powstał na terenie istniejącej elektrociepłowni w Miechowicach. Jednostka jest w pełni zautomatyzowana, wyposażona w nowoczesny kocioł wodno-rusztowy, komin o wysokości 60 m oraz ponad 100-metrowy most nawęglania – podaje inwestor.

Plan inwestycyjny do roku 2022 przekracza 1 mld zł

Jak tłumaczył podczas otwarcia Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum „Powstanie nowej ciepłowni w Bytomiu jest elementem szerokiego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast, którego wartość do 2022 r. przekroczy miliard złotych”. Dodał, że kolejnym elementem realizacji tego planu będzie dokończenie budowy wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu i uruchomienie 10-kilometrowej magistrali, łączącej systemy ciepłownicze Zabrza i Bytomia. Do tego celu zostanie zastosowana bezwykopowa metoda mikrotunelowania.

Mikrotunelowanie na budowie sieci ciepłowniczej Bytom–Zabrze