Konstrukcja ma umożliwić demontaż sarkofagu i chronić przed możliwą emisją substancji radioaktywnych.
Fot. Mostostal
Osłona liczy 257 m rozpiętości i waży ok. 36 tys. ton. Jest największą dotąd ruchomą strukturą lądową, zbudował ją francuski koncern Novarka. W budowie miała współudział polska firma - Mostostal Kraków S.A.
Konstrukcja - ze względów bezpieczeństwa - była budowana obok reaktora, teraz należy ją nasunąć. Dokonają tego 224 podnośniki hydrauliczne, które mogą ją przesuwać jednorazowo jedynie o 60 cm.
Po co budować kopułę, skoro reaktor jest zalany betonem?
Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 r. stopiony grafit, wypełniający rdzeń reaktora zasypano tonami ołowiu i piasku, a później zalano betonowym sarkofagiem. Jednakże beton może popękać, a wówczas z wnętrza w sposób niekontrolowany ulotnią się substancje radioaktywne.
Plany budowy kopuły ze stali powstały jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w., miały być zrealizowane do 2011 r., ale uniemożliwiły to opóźnienia, wynikające tak z problemów Novarki w realizacji kontraktu, jak i niedoboru kontroli płatnika, którym jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, nad inwestycją. Konstrukcja kosztowała ok. 1,5 mld EUR.
Teraz trwa właśnie nasuwanie gigantycznej kopuły ze stali. Władze Ukrainy planują, by pod osłoną stalowej konstrukcji zdemontować sarkofag i oczyścić miejsce katastrofy. Jeśli jednak tak się nie stanie, osłona ma przez minimum 100 lat chronić przed możliwą emisją związków radioaktywnych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.