Pochodzenie węgla ma znaczenie

Z badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu tego roku przez serwis Oferteo.pl, wynika, że dla 2/3 ankietowanych ma znaczenie, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni czy też z importu.

Za polski węgiel jesteśmy gotowi płacić więcej

Ankietowani w znacznej części byliby skłonni zapłacić więcej za polski węgiel. Wskazało tak 45% wszystkich osób, które wzięły udział w badaniu. 36% ankietowanych stwierdziło, że nie chciałoby dopłacać do polskiego węgla, natomiast co piąty odpowiedział, że nie ma w tej sprawie zdania.

Spośród respondentów, którzy odpowiedzieli, że pochodzenie węgla ma dla nich znaczenie, aż 66% zadeklarowało, że jest gotowa zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskiej kopalni niż za węgiel z zagranicy. W tej grupie badanych 22% osób nie chciałoby dopłacić do węgla z Polski, a zdania nie miało 12%.

Ci, którzy zadeklarowali gotowość do zapłacenia wyższej ceny za polski węgiel, byliby gotowi zapłacić za niego do 10% wyższą cenę niż za węgiel z zagranicy. Niespełna 1/3 ankietowanych zadeklarowała gotowość do dopłaty w wysokości 11-25%, natomiast więcej niż 25% ceny byłoby gotowych dopłacić 6% badanych.

Węgiel wciąż najpopularniejszy

Z tego samego badania wynika, że węgiel wciąż jest najpopularniejszym paliwem w polskich gospodarstwach domowych. Łącznie 52% ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku złożyli zapotrzebowanie na opał w serwisie Oferteo.pl, poszukiwało ekogroszku lub węgla kamiennego w tradycyjnej postaci. Dla porównania – ekologiczny pellet drzewny był poszukiwany przez 22% respondentów.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2016 r. wśród osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.