Brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell (RDS) decyzję o sprzedaży argumentuje zmianą modelu działalności, który jest wynikiem spadu cen ropy w ostatnich latach.

Jak wynika z danych koncernu wydobywczego, w 2016 r. ze złóż, które są przeznaczone na sprzedaż, wydobywano dziennie 115 tys. baryłek ekwiwalentu ropy. Łączna dzienna produkcja RDS na Morzu Północnym to 211 tys. baryłek ekwiwalentu ropy.

Płatność za udziały Chrysaor będzie realizować w kilku transzach. Pierwsza, największa, to 3 mld USD. Wysokość kolejnych ma zależeć od cen surowca oraz wielkości produkcji z przejętych złóż.

Wg doniesień agencyjnych Shell interesuje się wydobywaniem surowca w innych regionach świata, np. w Zatoce Meksykańskiej. Interesujące wydają się też złoża w Rosji.

Royal Dutch Shell to brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny. Jego działalność koncentruje się głównie na wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przesyle, przeróbce i sprzedaży produktów bazujących na pozyskiwanych surowcach.

Chrysaor to prywatna firma działająca w branży gazowo-naftowej z 10-letnim stażem. Przejęcie aktywów od koncernu Shell uplasuje ją w pierwszej trójce brytyjskich producentów węglowodorów.