Dokładny termin startu projektu nie jest jeszcze ustalony, w każdym razie ruszy we współpracy firmy Tauron z Klastrem Energii Zielone Podhale, który zrzesza m.in. podhalańskie miasta i gminy oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Budynki do programu będą wybierane w kooperacji z samorządowcami. Tauron chce sprawdzić choćby to, czy większy pobór energii wytrzymają istniejące już linie przesyłowe.

Jeśli program zda egzamin, w kolejnym sezonie grzewczym ruszy także w innych rejonach Polski.
Firma, by zachęcić do przejścia na ogrzewanie elektryczne, nie wyklucza zmniejszenia taryfy. - W tej chwili trwają prace nad pilotażem ze strony AGH i Tauronu, który chce się przekonać, jak to będzie realnie działać. To jest właśnie sensu pilotażu - dowiedział się portal inzynieria.com w biurze KEZP.

Co to jest Klaster Energii Zielone Podhale?

- Klaster Energii Zielone Podhale został utworzony w lipcu 2016 r. z inicjatywy środowisk samorządowych, gospodarczych i akademickich jako sieć współpracy w celu radykalnej poprawy stanu środowiska, w tym jakości powietrza, poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmacniania lokalnej gospodarki dzięki optymalizacji wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym Odnawialnych Źródeł Energii oraz innym działaniom proefektywnościowym - czytamy na stronie www.zielonepodhale.agh.edu.p.