Nabory prowadzono w pierwszym kwartale 2016 r. - W ramach konkursu do wsparcia kwalifikowały się inwestycje polegające na modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, likwidacji tzw. niskiej emisji poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła w budynkach użyteczności publicznej oraz inwestycje związane z budową instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach - czytamy w komunikacie.

Najwięcej projektów złożono w subregionie centralnym - wybrano 57 inwestycji, którym przypadło prawie 187 mln zł.

Musiał być postęp

Władze województwa akcentują, że przy ocenie pomysłów brano pod uwagę m.in. to, czy inwestycja przyczyni się do redukcji pyłu PM10, wpłynie znacząco na oszczędność energii cieplnej oraz energii elektrycznej.
Jeśli chodzi o głęboką modernizację energetyczną, to by inwestycja mogła liczyć na finansowanie, musiała zwiększyć efektywność energetyczną budynku powyżej 25% - w stosunku do tego co było wcześniej. W przypadku wymiany/modernizacji źródeł ciepła chodziło o redukcję dwutlenku węgla o co najmniej 30%.
W tej chwili trwa nabór projektów w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej. Unijne wsparcie wyniesie ponad 200 mln zł.

Przeczytaj także: OZE - rekordowe zainteresowanie w dorzeczu Wisłoki