Budowa instalacji zgazowania węgla jest przedsięwzięciem, które w pełni wpisuje się w to, co rozumiemy jako czyste technologie węglowe. Wspólnie z Grupą Azoty pokazujemy, że krajowy węgiel może być bazą do budowania nowego biznesu i rozszerzania kompetencji obu stron. Liczymy, że pokonanie barier, które zawsze towarzyszą wdrażaniu innowacyjnych projektów, otworzy drogę do szerokiego wykorzystania węgla kamiennego w nowych zastosowaniach – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.  

Zdaniem sygnatariuszy listu, obecne zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych można częściowo zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. 

Założenia projektu 

Współpraca między spółkami będzie polegać na tym, że węgiel kamienny wydobywany przez Tauron będzie wykorzystywany przez Grupę Azoty do produkcji takich substancji, jak metanol czy amoniak.

Koszty

Szacowana wartość projektu to około 400-600 mln EUR, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30% światowego wolumenu metanolu. Budowa instalacji zgazowania węgla otwiera zatem przed spółkami perspektywę atrakcyjnej inwestycji oraz rozwoju w innowacyjnym obszarze technologicznym.

Przeczytaj również: "200 statków z zielonym paliwem do 2020 r."