Moc instalacji fotowoltaicznych, w tym farm słonecznych zbudowanych w zasadniczym, obowiązującym do połowy  2016 r. systemie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, przekroczyła 99 MW. Pozostałe 100 MW zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale nie korzystających z systemu zielonych certyfikatów.

Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, coraz częściej jednak instalacje takie powstają w przedsiębiorstwach. U osób fizycznych dominują instalacje mniejsze – mikroinstalacje do 10 kW; stanowią ponad 90 % wszystkich mikroinstalacji zainstalowanych u osób fizycznych. Z kolei u przedsiębiorców powstają zazwyczaj mikroinstalacje większe – instalacje powyżej 10 kW stanowią ok. 63 %.

Łączna moc zainstalowana na koniec 2016 r. wg danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi 99 MW.

Co rozwija się najszybciej?

W samym 2016 r. powstało ponad 101 MW nowych mocy w fotowoltaice, z czego aż około 73 MW w mikroinstalacjach.

Obecne zdolności produkcyjne badanych firm wynoszą 143 MW/rok i są wykorzystywane jedynie w około 20%. Już w 2017 r. zdolności te mogą wzrosnąć do 223 MW/rok, ze względu na rozbudowę linii produkcyjnych polskich zakładów, jak zapowiadają ankietowani producenci modułów fotowoltaicznych.

Wg ankietowanych producentów i dystrybutorów urządzeń, fotowoltaika będzie rozwijała się najszybciej w sektorze prosumentów biznesowych (moce rzędu 20-200 kW), czyli w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które ponoszą relatywnie najwyższe koszty zaopatrzenia w energię elektryczną.

Aby dać szansę rozwoju krajowego przemysłu i innowacji w sektorze fotowoltaiki, autorzy raportu wskazują na potrzebę ustanowienia sektorowego programu badawczego nastawionego na rozwój technologiczny i aplikacje nakierowane przede wszystkim na krajowy rynek prosumencki oraz wzmocnienie instrumentów systemem wsparcia w tym zakresie.

Przeczytaj także: Przeczytaj także: Anomalia pogodowe bez wpływu na wydajność instalacji PV