Wyniki pomiarów, dzięki którym poznana zostanie budowa geologiczna złoża, w tym właściwości chemiczne i fizyczne oraz warunki hydrogeologiczne, zdecydują o przydatności pokładu pod planowany przez GAZ-SYSTEM podziemny magazyn gazu.

- W przyszłym roku, po ostatecznym odbiorze prac badawczo-rozpoznawczych i dokonaniu analiz ekonomiczno-inwestycyjnych, GAZ-SYSTEM podejmie decyzję o ewentualnej budowie podziemnego magazynu gazu. Jego powstanie wpisuje się w strategiczne plany spółki, która zamierza rozszerzyć zakres świadczonych usług o obszar magazynowania paliw gazowych - czytamy w komunikacie.

Na projekcie skorzystają gminy, na terenie których zostanie przeprowadzony, bo m.in. będą otrzymywać środki z opłat koncesyjnych czy eksploatacyjnych (za wydobywanie soli i magazynowanie).

Place wiertnicze podczas prac będą w pełni zabezpieczone i całodobowo nadzorowane przez wyspecjalizowane służby. Po zakończeniu wierceń teren zostanie zrekultywowany i przywrócony do stanu pierwotnego, a otwory rozpoznawcze w pełni zabezpieczone – zapewnia, cytowany w komunikacie, Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju GAZ-SYSTEMU.

To nie pierwsze prace spółki w wysadzie solnym Damasławek - w 2015 r. spółka z sukcesem wykonała badania sejsmiczne 2D.

Przeczytaj także: Dolny Śląsk. 28-kilometrowy odcinek gazociągu oddany do użytku