Połowa nowych mocy wytwórczych zainstalowanych w Europie w ub.r. to te wykorzystujące siłę wiatru. Energetyka wiatrowa wykazała się więc nie tylko największym przyrostem mocy wśród wszystkich OZE, ale i w ogóle wśród wszystkich źródeł z jakich tylko ludzkość potrafi wytwarzać energię elektryczną - podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
To wiatraki oznaczają tani i niezawodny prąd? Fot. Pixabay
W sumie w 2016 r. Unia Europejska wzbogaciła się o 12,5 GW wiatraków. Sporo nowych instalacji powstało też jednak w innych odnawialnych technologiach – w fotowoltaice 6,7 GW, w biomasie 1 GW, a w dużej energetyce wodnej ponad 600 MW. Warto pamiętać o tych liczbach, kiedy zastanawiamy się, skąd wziąć tani i niezawodny prąd w gniazdkach nad Wisłą.
Dramatyczne zahamowanie
Tymczasem w Polsce przez pierwsze trzy miesiące br. udział energii OZE w krajowym zużyciu energii wzrósł zaledwie o 0,01%. Wynika to z dramatycznego zahamowania tempa rozwoju nowych inwestycji OZE w Polsce. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW, a elektrowni wiatrowych o zaledwie 5,82 MW. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 r. moc zainstalowana elektrowni wiatrowych według URE wzrosła o 850 MW.
Sukces i potencjał kraju są wyraźnie widoczne, ale dalszy rozwój branży OZE wymaga odpowiedniej polityki na poziomie unijnym i krajowym. Według prognoz, do 2030 r. w Polsce może powstać 10 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej (na lądzie i morzu), co pociągnie za sobą dalsze inwestycje w lokalny łańcuch dostaw.
Potrzeba fundamentalnych decyzji
Polski rząd, podobnie jak rządy wszystkich innych państw europejskich, stoi przed ogromnymi wyzwaniami - musi zadbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezbędne dla rozwoju gospodarczego sprostać zobowiązaniom międzynarodowym w zakresie polityki klimatycznej, a także oczekiwaniom społecznym. Na naszych oczach zapadają fundamentalne decyzje, od których zależeć będzie jakość życia wszystkich Polaków i Europejczyków.
W polskich warunkach klimatycznych rozsądny miks energetyczny powinien opierać się na różnych źródłach wytwórczych, które będą się nawzajem uzupełniały. Wiatraki, które oczywiście są nam w PSEW najbliższe, niezmiennie potwierdzają swoją przydatność dla KSE. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że w systemie jest więcej miejsca dla OZE i to zarówno dla posiadających pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych, jak i dla innych źródeł. Jest to tym ważniejsze, że zużycie energii elektrycznej w ostatnich latach w Polsce rośnie szybciej, niż chciałaby tego krajowa produkcja.
Przeczytaj także: dlaczego ustawa wiatrakowa powinna być zmieniona? Komentarz Nowoczesnej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.