Jak podano w komunikacie, Skawina „to pierwsza, poza Krakowem, gmina, wchodząca w skład aglomeracji krakowskiej, która zawarła umowę z miastem, dostawcą i źródłem ciepła”.

Co zyskają mieszkańcy Skawiny i Krakowa?

Na podstawie umowy mieszkańcy Skawiny mają mieć możliwość otrzymania od MPEC Kraków atrakcyjnej oferty podłączenia budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej na terenie dużego obszaru miasta – czytamy w komunikacie. Tym samym, jeśli zanieczyszczenie w Skawinie zostanie zmniejszone, zyskają też na tym mieszkańcy Krakowa, którzy powinni odczuć zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

Co ze smogiem w Krakowie?

Trudno oszacować, jaki będzie wymierny efekty działań podejmowanych w Skawinie, jednak urzędnicy podkreślają, że dzięki temu rozwiązaniu smog będzie mniejszy. Jak powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, „miasto z zadowoleniem przyjmuje tego typu inicjatywy w pobliskich miejscowościach. Warto zaznaczyć, że aż 20% smogu w Krakowie pochodzi z okolicznych gmin. Bez zdecydowanego wsparcia sąsiednich miejscowości, działania Krakowa na rzecz czystego powietrza byłyby niewystarczające”.

Od kilku lat w Krakowie sukcesywnie zmniejsza się ilość pieców węglowych. Ich wymiana jest dofinansowywana przez miasto. Efekt tych działań nadal jednak jest mizerny, z roku na rok mieszkańcy miasta oddychają coraz gorszym powietrzem, a smog utrzymuje się przez wiele dni w sezonie grzewczym.

Kto może się przyłączyć do sieci ciepłowniczej w Skawinie?

Na mocy podpisanego porozumienia do sieci ciepłowniczej mogą zostać podłączone budynki znajdujące się na tych obszarach, które są uzbrojone w sieć ciepłowniczą, a odległość budynku od rurociągów ciepłowniczych nie przekracza 80 m. Na takich obszarach w Skawinie znajduje się blisko 90% budynków. Krakowski MPEC na swój koszt zainstaluje zainteresowanym węzeł cieplny, a Elektrociepłownia CEZ Skawina dofinansuje każdy kilowat mocy cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania domów i wody.

Przeczytaj także: W Gdańsku powstaje 11 km sieci ciepłowniczej