Szelf Gina Krog położony jest około 30 km od wybrzeża Norwegii. To jedno z pięciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego zlokalizowanych w tym regionie, w których PGNiG posiada udziały w koncesji wydobywczej poprzez spółkę córkę, PGNiG Upstream Norway (w przypadku Gina Krog jest to 8% - PGNiG Upstream Norway jest jednym z czterech konsorcjantów).


Wolumen wydobywalnych zasobów złoża wynosi 218 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), czyli tyle samo, ile wyniosła ubiegłoroczna produkcja na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Rozpoczęcie produkcji na "Gina Krog" to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla PGNiG, ale dla całej polskiej branży gazowniczej. Wysoka produktywność tej koncesji będzie miała istotny wpływ na wolumen naszego wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w 2017 roku, jak mówi prezes PGNiG, Piotr Woźniak. I dodaje: Zakładamy, że od 2022 r. będziemy w stanie, za pośrednictwem połączenia z Norwegii poprzez Danię do Polski, dostarczać do kraju rocznie około 2,5 mld m3 własnego gazu.


To złoże zostało odkryte w 1974 r. i na początku oceniono je jako małe. Dopiero 33 lata później zbadano, iż jest ono zasobne również w ropę naftową.

PGNiG Upstream Norway nabyła udziały w tym złożu w 2014 r. Operatorem koncesji jest Statoil Petroleum AS, który posiada 58,7% udziałów. Pozostałymi konsorcjantami są - Total E&P Norge AS (15%), KUFPEC Norway AS (15%) i Aker BP ASA (3,3%).

Przeczytaj także: 25 największych spółek publicznych sektora paliwowego w 2016 r.