Obniżenie zużycia paliwa, redukcja standardów emisyjnych dwutlenku siarki o 45%, dwutlenku azotu o 32% oraz pyłów o 87% – to efekty, jakie ma przynieść planowana przez spółkę Orlen Południe modernizacja elektrociepłowni Trzebinia.

W ramach inwestycji zamiast obecnie działającego kotła węglowego powstaną nowe kotły gazowe. Nowe jednostki pracować będą z większą sprawnością, dzięki czemu zmniejszy się zużycie paliwa, a wraz z tym obniżona zostanie emisja do atmosfery pyłu, SO2 i NOx. Na istniejącym kotle węglowym zainstalowana zostanie instalacja filtrów workowych, pozwoli to na ograniczenie ilości pyłów emitowanych do atmosfery z obecnych 400 mg/Um3 do docelowych 100 mg/Um3.

W efekcie inwestycji wsad surowcowy produkującej parę technologiczną i energię elektryczną elektrociepłowni, bazujący dotychczas na węglu (98%) i domieszce oleju opałowego, zostanie zastąpiony wsadem węgla i gazu (w proporcji po 50%). Zmiana ta nie tylko zwiększy efektywność energetyczną, ale przede wszystkim w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę parametrów emisyjności - podała spółka w komunikacie.

Co istotne, w planach firmy Orlen Południe jest również budowa stacji uzdatniania wody w technologii, która umożliwi produkcję wody zdemineralizowanej.

Przeczytaj również: "Najstarsza na świecie elektrownia jądrowa tymczasowo wyłączona"