Fundacja Poszanowania Energii wspólnie z norweską firmą Norsk Energi opracowuje projekt miejskiego klastra energetycznego, którego celem jest wykorzystanie powstających w mieście odpadów do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
Fot. zlikovec/Shutterstock
Projekt, nad którym toczone są prace, ma charakter pilotażowy. Fundusze na jego realizację pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Tarnowski Klaster Energii (TKE) ma być systemem, dzięki któremu powstające w mieście niezagospodarowane w recyklingu odpady będą przetwarzane na energię elektryczną i cieplną. Powstała w ten sposób energia ma być wykorzystana nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również przez odbiorców indywidualnych.
Założeniem realizowanego projektu jest, by odpady zostały przetworzone w instalacji termicznego przekształcania odpadów zlokalizowanej na terenie miasta, a wytworzone ciepło i energia elektryczna były zużywane przez budynki użyteczności publicznej Gminy Miasta Tarnowa. Nadwyżki wytworzonej energii odbierze miejska sieć ciepłownicza i system elektroenergetyczny. Klaster pozwoli zatem na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw surowców kopalnych i będzie ważnym narzędziem, decydującym o poprawie jakości powietrza w mieście.
W chwili obecnej odpady te są obierane z terenu miasta przez zewnętrze podmioty i zagospodarowywane poza Tarnowem. Koszt ich utylizacji to około 5,5 mln zł rocznie.
Głównym celem realizacji projektu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie wydatków z budżetu miasta na utylizację odpadów i wykorzystanie powstających w mieście odpadów do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu docelowo na lokalnym rynku zostanie dziesięć milionów złotych – powiedział Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Przeczytaj również: Taki był 2016 rok w polskim ciepłownictwie [RAPORT]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.