Pierwszy z orkanów (Ksawery) największe szkody wyrządził w okolicach Wrocławia (Oborniki Śląskie, Oleśnica), Legnicy oraz Częstochowy (powiat zawierciański). W czasie orkanu Grzegorz największe szkody wystąpiły w okolicach Jeleniej Góry, Lubania, Głogowa i Lubina.

Jak tłumaczy biuro prasowe spółki, Tauron Dystrybucja podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie wpływu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na sieć elektroenergetyczną.

Rozbudowa sieci kablowych

Ograniczenie niekorzystnych następstw działania żywiołów wymaga inwestowania w odpowiednie technologie wykonania sieci dystrybucyjnej, w szczególności średnich (SN) i niskich napięć (nN). Dlatego spółka od kilku lat prowadzi politykę mającą na celu sukcesywne zwiększanie udziału sieci kablowych w łącznej długości budowanych i modernizowanych sieci elektroenergetycznych.

Aktualnie około 36,5% sieci średniego napięcia podlegającej Tauronowi to sieci kablowe. Tymczasem udział linii kablowych SN w całkowitej długości sieci SN w Polsce wynosi około 23% - podkreśla biuro prasowe. Tak więc bardzo istotne jest skierowanie działań na budowę lub modernizację sieci średniego napięcia w wykonaniu kablowym lub sieci izolowanej, a także zaniechanie budowy lub odtworzenia sieci średniego napięcia z przewodami gołymi. Jeśli chodzi o sieci niskiego napięcia, to działania ukierunkowane są na budowę sieci elektroenergetycznej w wykonaniu kablowym i na kablowanie linii napowietrznych nN na obszarach miejskich i podmiejskich.


Jak jeszcze ograniczyć wpływ zjawisk atmosferycznych na sieć elektroenergetyczną?

Jednym z działań mających na celu ograniczenie wpływu zjawisk atmosferycznych na sieć elektroenergetyczną będzie zmiana topologii sieci średnich i niskich napięć. Celem działań podejmowanych w perspektywie długoterminowej będzie wyeliminowanie stacji elektroenergetycznych zasilanych jednostronnie, skracanie ciągów średniego napięcia oraz automatyzacja w głębi sieci SN.

Sporo szkód powodują również drzewa, dlatego od kilku lat realizowany jest projekt związany z wycinką drzew i krzewów zagrażających liniom średniego i wysokiego napięcia. W przypadku linii nN projekt wycinki obejmuje linie przebiegające głównie przez tereny najbardziej zalesione i takie, dla których istnieje prawdopodobieństwo utraty zasilania spowodowane przez rosnące drzewa i krzewy.

Dodatkowo prowadzone są też inwestycje w zakresie montażu reklozerów (samoczynne wyłączniki stosowane w napowietrznych sieciach elektroenergetycznych SN), rozłączników sterowanych radiowo oraz modernizacji automatyki zabezpieczeniowej.

Technologie informatyczne w zarządzaniu siecią dystrybucyjną

W celu lepszego zarządzania siecią dystrybucyjną wdrażane są nowoczesne technologie informatyczne. Tego typu narzędzia sprawdzają się szczególnie w sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza w zakresie lokalizacji i likwidacji awarii w głębi sieci dystrybucyjnej.

Znaczącą rolę w zarządzaniu siecią odgrywają systemy SCADA, wykorzystywane do nadzoru i zdalnego sterowania siecią dystrybucyjną. Umożliwiają one bezpieczne prowadzenie ruchu sieci dystrybucyjnej z każdego miejsca służb dyspozytorskich, niezależnie od granic jednostek administracyjnych.

Śmigłowce pomagają w ocenie skali zniszczeń

Podczas dużych, masowych awarii energetycznych do oceny skali zniszczeń wykorzystywane są śmigłowce. Obloty takie umożliwiają dokonanie szybkiej oceny skali zniszczeń, zlokalizowania miejsc uszkodzeń sieci i optymalnego pokierowania zespołami serwisowymi, aby awarię usunąć w jak najkrótszym czasie – wyjaśnia biuro prasowe.

Przeczytaj także: Enea: największe straty ponieśliśmy wskutek sierpniowych nawałnic