Inwestycja obejmuje rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowe i Odolanowie wraz z węzłem i infrastrukturą towarzyszącą, a także węzła przesyłu gazu w Gustorzynie – wraz z budową nowej tłoczni. Odpowiednie funkcjonowanie tych elementów będzie kluczowe dla polskiego systemu przesyłowego w momencie powstania Baltic Pipe - podmorskiego gazociągu, który połączy Danię i Polskę.

Oferty przetargowe złożyły cztery podmioty:

  • Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa Gazoprojekt S.A. z siedzibą we Wrocławiu;
  • Konsorcjum firm w składzie: Biuro Projektów Nafta-Gaz sp. z .o.o. z siedzibą w Jaśle i Górnicze Biuro Projektów Pangaz sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
  • Konsorcjum firm w składzie: Torpol Oil&Gas sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie i GasOil Technology a.s. z siedzibą w Popradzie;
  • ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o. z siedzibą Warszawie.

Zgłosić można było chęć opracowania dokumentacji dla części inwestycji, tj. dla pojedynczych tłoczni. Wybrany podmiot złożył najkorzystniejsze oferty w przypadku każdego z elementów przetargu.

Oferenci mogą skorzystać z możliwości wniesienia odwołania, o ile dokonają tego w ciągu 10 dni od dnia przesłania informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty. Termin ten jest istotny również z punktu widzenia podmiotu, który wygrał przetarg, gdyż podpisanie umowy z inwestorem może odbyć się dopiero po jego upływie.

Obowiązkiem wykonawcy, oprócz opracowania zamówionej dokumentacji, będzie uzyskanie wszelkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń i decyzji. Zwycięzca przetargu będzie również sprawować nadzór autorski nad inwestycją.

Baltic Pipe – projekt

Projekt Baltic Pipe to strategiczna międzynarodowa inwestycja infrastrukturalna wpisująca się w plan budowy tzw. Bramy Północnej (bezpośredniego połączenia polskiego wybrzeża ze złożami gazu na szelfie norweskim). Korzyść z jej realizacji odczują zarówno kraje skandynawskie, jak i Polska – nasz kraj będzie mógł zarówno odbierać bezpośrednie dostawy gazu z Norwegii, jak też wysyłać paliwo do Szwecji czy Danii.

Dla jej funkcjonowania konieczna jest rozbudowa zarówno duńskiego, jak i polskiego systemu przesyłowego.

Baltic Pipe – wykonawcy

Spółka Gaz-System podpisała już umowę z firmą Ramboll Danmark A/S – m.in. na wykonanie prac analitycznych, badawczych i projektowych niezbędnych do uzyskania wymaganych pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu Baltic Pipe oraz opracowanie prawnie wymaganych postępowań, uzgodnień i konsultacji, a także z australijską firmą Subsea Engineering Associates Pty Ltd (SEA), która odpowiadać ma za sprawowanie nadzoru technicznego oraz wsparcie planowania i zarządzanie ryzykiem w celu zapewnienia ukończenia projektu w terminie.

Podjęta zostanie również współpraca z firmą Tractebel Engineering; wygrała ona przetarg na zaprojektowanie gazociągu, który zostanie zlokalizowany na terytorium Polski i połączy podmorską część gazociągu Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym gazu.

Przeczytaj także: Projekty spółki Gaz-System na ważnej liście KE