Prace obejmą 15 odcinków (o łącznej długości 7,2 km) ciepłociągów wykonanych metodą tradycyjną – nowe rurociągi powstaną w technologii rur preizolowanych. Wymieniona zostanie także izolacja na ciepłociągach napowietrznych na odcinku o długości 0,68 m.

Celem przedsięwzięcia jest ograniczanie strat na dystrybucji ciepła w obrębie sieci pomiędzy Gdynią i Rumią, za pośrednictwem których przesyłanych jest około 88% ciepła, dystrybuowanych przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. (OPEC). W efekcie prac spadnie emisja gazów cieplarnianych oraz pyłów i zmniejszy zużycie energii pierwotnej.

Harmonogram projektu rozłożony jest na trzy i pół roku – przygotowania do realizacji inwestycji ruszyły w czerwcu 2017 r., a prace faktyczne zakończą się do grudnia 2020 r. Całkowity koszt projektu do ponad 18,4 mln zł, z czego 9,4 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Środki na termomodernizację Gdyni i Rumi przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Przeczytaj także: Pomorze: termomodernizacja się opłaca. Mniejsze koszty i mniej smogu