26 lutego br. premier Bułarii, Bojko Borisow, podczas wystąpienia na forum inwestycyjnym w Londynie (Wielka Brytania), zaproponował wspólne bałkańskie przedsięwzięcie atomowe: budowę elektrowni jądrowej w Belene. Podstawową korzyścią wynikającą ze współpracy miałoby być unijne dofinansowanie dla takiego projektu.

Rząd Borisowa od ponad sześciu lat próbuje wybudować elektrownię atomową na terenie Belene, jednak projekt nie ma szans na realizację ze względów finansowych. W związku jednak ze znacznymi poniesionymi już kosztami, Bułgarzy nie chcą zrezygnować z tej inwestycji. Jak przypomniał premier, do dyspozycji inwestora byłyby dwa reaktory o łącznej mocy 2200 MW, które zostały wykonane przez Rosjan na zamówienie Bułgarii. Są już opłacone.
W forum uczestniczyli szefowie rządów Albanii, Serbii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii, a także przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (eBOR). Zawarcie porozumienia pomiędzy krajami bałkańskimi mogłoby otworzyć furtkę do dofinansowania projektu z unijnych funduszy. Również dlatego, że taka siłownia jądrowa zapewniłaby stałe dostawy prądu dla regionu.
Borisow, oprócz propagowania idei budowy elektrowni w Belene nad Dunajem, przedstawiał też potencjalnym inwestorom perspektyw rozwoju infrastruktury na Bałkanach Zachodnich. Jego zdaniem, kluczowym działaniem powinna być budowa paneuropejskiego korytarza mającego połączyć Morze Czarne z Adriatykiem.
Przeczytaj także: Pływająca farma wiatrowa działa lepiej niż oczekiwano. To pierwsza taka siłownia

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.