Otacza nas tak wiele plastikowych przedmiotów, że dawno już przestaliśmy zwracać uwagę na kolejne plastikowe siatki czy kubki, plastikowe obudowy telefonów, plastikowe rury. Wszystkie te przedmioty trafiają jednak po jakimś czasie do śmieci – a tony plastikowych odpadów coraz poważniej zaśmiecają Ziemię. Dlatego podczas tegorocznych targów IFAT podjęty zostanie m.in. temat nowych rozwiązań w zakresie recyklingu tego tworzywa. Zaproszeni eksperci zajmą się również tematyką smogu: jednym z lekarstw na to zjawisko mogą okazać się m.in. elektryczne zamiatarki ulic.
Walka ze smogiem: pomogą elektryczne zamiatarki ulic? Fot. IFAT
Targi IFAT odbędą się w monachijskim centrum wystawienniczym Neue Messe München, w dniach 14–18 maja. Tak jak w przypadku wcześniejszych edycji, ich wiodącym tematem będą zagadnieniami gospodarowania wodą, ściekami, odpadami i surowcami.
Organizatorzy wydarzenia starają się wychodzić naprzeciw aktualnym potrzebom społeczeństw i środowiska, dlatego jednym z ważniejszych dyskutowanych tematów będzie recykling. Nowe sposoby sortowania plastikowych odpadów (w tym te w pełni zautomatyzowane) i ponownego ich wykorzystywania pojawią się nie tylko jako idee prezentowane podczas debat, ale jako gotowe rozwiązania, opracowane i wdrożone przez innowacyjne firmy. Jak chwali się jeden z producentów, przygotowany przez niego system pozwala na posortowanie kilku ton plastikowych śmieci w zaledwie godzinę, a proces jest w pełni zautomatyzowany.
Coraz powszechniejsza i bardziej dynamiczna staje się również walka ze smogiem. Choć winą za obecność szkodliwych pyły w powietrzu obarczane są głównie samochody z silnikiem Diesla i benzynowym, a także stare piece węglowe, swój udział w zanieczyszczaniu powietrza mają również np. spalarnie śmieci lub biomasy. Właśnie podczas targów zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na przechwycenie pyłów produkowanych przez spalarnie.
Ciekawym projektem są też elektryczne zamiatarki uliczne, wyprodukowane pod marką Schmidt przez szwajcarską grupę ASH. Zarówno pojazd napędzany jest silnikiem elektrycznym, jak i sam proces zamiatania zawiadowany jest za pomocą energii elektrycznej. Bateria (umożliwiająca ponowne ładowanie) zamontowana w pojeździe eSwingo 200+ pozwoli na 10-godzinne zamiatanie. Grupa zapewnia, że koszt zakupu i eksploatacji takiego pojazdu nie jest wyższy niż w przypadku pojazdów napędzanych silnikiem Diesla.
Zapraszamy do śledzenia strony www Targów, ale też portalu inzynieria.com, gdzie publikowane będą świeże informacje, ciekawostki, zdjęcia oraz wszelkie przydatne i interesujące materiały dotyczące tego wydarzenia.
Przeczytaj także: Targi IFAT 2018: zasoby, innowacje, rozwiązania
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.