W projekcie pojawiło się m.in. nowe brzmienie definicji z zakresu energii odnawialnej (m.in. instalacji OZE, biowęgla, mikroinstalacji czy stałej ceny zakupu i toryfikatu). Zgodnie z nowym prawem możliwe będzie także monitorowanie oraz ocena rozwoju generacji rozproszonej (chodzi o produkcję energii przez mikroinstalacje OZE).


Regulacje wprowadzają również usprawnienia systemu aukcyjnego w energetyce, dostosowując go do potrzeb i możliwości małych wytwórców, a także nowe mechanizmy ich wsparcia. To m.in. mechanizm rozliczeń, który zakłada zakup niewykorzystanej energii elektrycznej po gwarantowanej cenie. Stała cena zakupu ma stanowić 90% ceny referencyjnej dla danego typu instalacji i będzie waloryzowana corocznie średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z poprzedniego roku kalendarzowego. Rozwiązanie to przyczyni się do rozwoju instalacji OZE o niewielkich mocach, które nie miałyby szans konkurować w systemie aukcyjnym – czytamy w komunikacie Ministerstwa Energii (ME).


Zaproponowane rozwiązania dotyczące sektora energetyki wiatrowej zakładają z kolei, że dotychczasowe pozwolenia na budowę takich elektrowni będą ważne, jeśli do lipca 2021 r. wydane zostanie pozwolenie na ich użytkowanie. Dodatkowo właściciele działek, na których znajdują się elektrownie wiatrowe, będą chronieni przed ewentualnymi szkodami, wynikającymi z ich funkcjonowania.

W przyjętym projekcie nowelizacyjnym wprowadzono też nową regułę kumulacji pomocy publicznej. Warunkiem jej dopuszczenia jest wymóg, aby pomoc operacyjna została pomniejszona o otrzymaną pomoc inwestycyjną. Ma to zapewnić proporcjonalność pomocy udzielanej z różnych źródeł i sprawić, że inwestycja będzie rentowna.

Zmiany wejdą w życie w połowie marca br.

Przeczytaj także: Prawie 60 mln zł dla 27 firm na inwestycje w fotowoltaikę w woj. podlaskim