Jak podano w komunikacie URE, z punktu widzenia płatności odbiorców paliw gazowych istotne jest, że niezależnie od zatwierdzenia zmiany taryfy PGNiG OD, prezes URE 25 stycznia 2018 r. zatwierdził taryfę ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. (PSG), zawierającą stawki opłat za usługę dystrybucji paliw gazowych. Średnie stawki dystrybucyjne w taryfie PSG zostały obniżone o około 7,3%. Obowiązują one od 1 marca br.

Dla odbiorców gazu wysokometanowego to spadek płatności na poziomie 1,94%, w przypadku gazu zazotowanego GZ-41,5 (Lw) będzie to 1,67%, natomiast gazu zazotowanego GZ-35 (Ls) – 1,69%. Sumarycznie w miesiącu statystyczny odbiorca zużywający paliwo gazowe do przygotowania posiłków w ilości 1227 kWh/rok będzie płacić średnio 0,57 zł mniej.

Taryfa PGNiG OD dotyczy jedynie odbiorców w gospodarstwach domowych. Nadzór prezesa URE nad taryfami dla gazu sieciowego sprzedawanego do gospodarstw domowych według obecnych przepisów zostaje utrzymany do końca 2023 r. (art. 62b ustawy - Prawo energetyczne). Od 1 października 2017 r. został zniesiony obowiązek przedkładania do zatwierdzenia przez prezesa URE taryf na sprzedaż gazu ziemnego wysokometanowego i zaazotowanego odbiorcom końcowym niebędącym gospodarstwami domowymi – zaznaczono w komunikacie.

Przeczytaj także: PGNiG przeznaczy w tym roku na inwestycje prawie 6 mld zł