Projekt przygotowuje Ministerstwo Środowiska (MŚ) we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nowe zapisy skierowane będą do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą przeprowadzić gruntowną termomodernizację i jednocześnie wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne.

W tej sprawie będziemy działać w sposób komplementarny. Chcemy połączyć te dwa elementy, czyli ocieplenie domu z jednoczesną wymianą pieca, ponieważ jest to najbardziej efektywne. Z jednej strony zadbamy o czystsze powietrze, z drugiej o portfele beneficjentów. Już teraz oferowane są oddzielne programy na termomodernizację czy wymianę pieców. Samo przejście na inne źródło energii w domu, np. z węgla na gaz, przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ale może też podnosić koszty ogrzewania. Jednoczesne ocieplenie domu i wymiana pieca powodują, że ten finalny koszt nie będzie większy, gdyż koszt ogrzewania bilansowany jest oszczędnościami wynikającymi z mniejszego zużycia energii – wyjaśniał minister.

Wysokość dofinansowania zależeć będzie od zamożności właścicieli domów – najwięcej mają dostać najubożsi, natomiast dla zamożniejszych przewidziane są ulgi inwestycyjne, które będzie można odpisać od podatku.

Na program w ciągu 10 lat rząd przeznaczy około 25 mld zł, z czego nawet 18 mld zł może pochodzić od NFOŚiGW.

Do programu będziemy chcieli też dołączyć pieniądze z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a w nowej perspektywie finansowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – dodał Kowalczyk.

Przeczytaj także: Ministerstwo Energii rozważa zmiany w taryfie antysmogowej