Realizacja inwestycji rozpocząć ma się w II kwartale br.; wykonawcą zostało konsorcjum firm: CEZ Energeticke sluzby z grupy CEZ ESCO oraz Envir i Power Ostrava. Celem budowy bloku jest modernizacja produkcji; w efekcie przeprowadzonych zmian, znacznie zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, w tym dwutlenku siarki i pyłu.

Inwestycja warta 200 mln CZK wpisuje się w naszą średniookresową strategię modernizacji produkcji – powiedział Filip Mikołajczyk, członek zarządu Spolany odpowiadający za pion inwestycji, wyjaśniając, że blok kotłów zasilanych gazem ziemnym, który zastąpi tam ciepłownię na węgiel brunatny, spełniać będzie surowe limity emisji zanieczyszczeń, jakie zaczną obowiązywać w 2020 r. Kotły zostaną zaprojektowane zgodnie z najostrzejszymi wymaganiami: emisja dwutlenku siarki zostanie zmniejszona o 99%, tlenków azotu i pyłu o 90%, a tlenku węgla o 60%.

Spolana mieści się w Neratovicach i jest jednym z największych podmiotów chemicznych w Czechach, a ponadto jedynym w tym kraju producentem polichlorku winylu (PCW) oraz kaprolaktamu. W zakładzie tym są też wytwarzane: wodorotlenek sodu, siarczan amonu i kwas siarkowy.

Spółka należy do Unipetrolu, który w 2016 r. przejął 100% udziałów od Anwilu, także wchodzącego w skład Grupy Orlen. Operacja warta była 1 mln EUR.

Grupa PKN Orlen posiada obecnie bloki energetyczne zarówno w kraju (w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini), jak i za granicą: w Czechach (w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach) oraz na Litwie (w Możejkach).

Przeczytaj także: Rafako i Polimex nadal „w grze” o budowę bloku w Ostrołęce?