Zarząd spółki informuje, iż podjął niezbędne kroki mające na celu zapewnienie przebiegu badania due diligence zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zaciągniętymi zobowiązaniami i z poszanowaniem interesów akcjonariuszy – czytamy w aktualnym komunikacie Grupy Lotos.

Jak dodano, spółka będzie informować o wszystkich istotnych krokach w zakresie ww. procesu w odrębnych raportach bieżących.


W Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego czytamy, że due diligence jest badaniem lub audytem potencjalnej inwestycji, którego celem jest potwierdzenie wszystkich faktów dotyczących sprzedaży dla ochrony interesów podmiotu lub podmiotów zawierających transakcję kupna-sprzedaży. Pojęcie due diligence tłumaczone dosłownie oznacza badanie (dochodzenie) z należytą rzetelnością i starannością.

Fuzja Orlen– Lotos: dużo emocji

Sprawa przejęcia przez koncern z Płocka udziałów w gdańskiej grupie budzi duże emocje. Szczególnie na Pomorzu – radni województwa pomorskiego w specjalnej uchwale napisali m.in., że konsolidacja może doprowadzić do powstania monopolu w sektorze paliw płynnych w kraju, co z kolei może wpłynąć niekorzystnie na ceny produktów pochodnych ropy naftowej, a także okazać się niezgodne z polityką Unii Europejskiej w zakresie konkurencji.

Sprzeciw wobec fuzji wyraził także Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który na swoim profilu na Facebooku napisał m.in.: Nie możemy pozwolić, żeby największa pomorska firma została sprowadzona do roli zakładu produkcyjnego i podwykonawcy, by decyzje ważne dla naszego regionu zapadały poza Pomorzem.


Z kolei niedawno „Rzeczpospolita” poinformowała, że to Lotos, a nie Orlen, może być stroną przejmującą w planowanym połączeniu obu koncernów.

W związku z nieoficjalnymi informacjami opublikowanymi przez „Rzeczpospolitą” w sprawie konsolidacji PKN Orlen i Lotos pragniemy przekazać, iż PKN Orlen jest w trakcie badania wszystkich aspektów prawnych i operacyjnych przeprowadzenia procesu według koncepcji zadeklarowanej w liście intencyjnym – w taki sposób na tamte doniesienia odpowiedział koncern z Płocka.

PKN Orlen jest właścicielem m.in. sześciu rafinerii, w tym trzech w Polsce (w Płocku, Trzebini i Jedliczu). Z kolei do Grupy Lotos należy gdańska rafineria.

Przeczytaj także: Orlen odpowiedział na medialne doniesienia