Komunikat w tej sprawie wystosowało Ministerstwo Energii (ME) w odpowiedzi na interpelację poselską.

Spółka GK Enea – Enea Wytwarzanie – zdecydowała się w roku 2016 na wykonanie wstępnego studium wykonalności projektu IGCC. Wyniki koncepcji przyczyniły się do podjęcia decyzji kierunkowej o potrzebie rozwijania tego typu projektu i dalszego rozpoznania doświadczeń w tym zakresie – napisano w odpowiedzi.

Spółka pracuje obecnie nad analizami (techniczną i prawną), które dadzą odpowiedź, jak najefektywniej zrealizować projekt z podmiotami zainteresowanymi partnerstwem strategicznym i rozwojem technologii IGCC.

W tym procesie opracowana została koncepcja fazowania (etapowania) zamierzonego przedsięwzięcia uwzględniająca uwarunkowania prawne i regulacyjne w tym zakresie oraz możliwości wykonania niezbędnych analiz i uzyskania zgód administracyjnych – podano.

IGCC (ang. integrated gasification combined cycle – technologia bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa) to technologia umożliwiająca budowę elektrowni o sprawności od 45 do 55% (sprawność konwencjonalnych elektrowni węglowych to maksymalnie 44%), mniejszym zużyciu wody oraz niższej emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu.

Enea Wytwarzanie należy do Grupy Enea, a filarem jej działalności jest wytwarzanie energii i ciepła. Dodatkowo spółka pozyskuje energię z odnawialnych źródeł. Zarządza elektrownią w Świerżach Górnych k. Kozienic, która jest największym producentem energii z węgla kamiennego w kraju. Posiada także zakłady w Białymstoku, Obornikach i Pile, gdzie prowadzona jest działalność w zakresie energetyki cieplnej.

Przeczytaj także: Enea z ponad 1 mld zł zysku netto za 2017 r.