Podczas próby kocioł napełniono wodą, a szczelność testowano przy ciśnieniu 561 bar. Wykorzystano 984 m3 wody zdemineralizowanej, podgrzanej do 50 stopni Celsjusza. By utrzymać temperaturę w budynku kotłowni, zainstalowano 10 nagrzewnic spalinowych o mocy 250 kW.

Jak powstawał kocioł? W sumie w ciągu 15 miesięcy zamontowano elementy ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7 tys. ton, a strop uzyskał wysokość ponad 118 m. Mam nadzieję, że dalsze prace będą sprawnie postępować. To ważny projekt dla sektora energetycznego – mówi, cytowany w komunikacie, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Jak dodaje Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako, kocioł w Jaworznie jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie, wyróżnia go najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Ponadto został zaprojektowany i wykonany przez polskich specjalistów.


Kolejne zaplanowane etapy inwestycji w Jaworznie to zakończenie montażu rurociągów systemu pary i wody zasilającej, dostawa urządzeń głównego systemu automatyki (DCS) oraz wykonanie mostu skośnego nawęglania.

Blok 910 MW w Jaworznie – mniej zanieczyszczeń

Blok w Jaworznie o mocy 910 MW i sprawności 45,9% netto gotowy ma być w IV kwartale 2019 r. Zaawansowanie budowy przekroczyło już 60%. Blok powstaje w oparciu o technologię węglową na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron.

Nowy blok ma wytwarzać do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Ponadto do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej.

W marcu br. Tauron umowę ws. zaangażowania w budowę tego bloku podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju, który przeznaczy na ten cel 880 mln zł. Umowy z funduszami inwestycyjnymi to kolejna z szeregu podjętych przez nas inicjatyw, dzięki którym zagwarantowane zostały środki finansowe niezbędne dla dalszego rozwoju Grupy i prowadzonych przez nas inwestycji – powiedział wtedy Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Jest spółką dominującą w Grupie Tauron, dysponującą kapitałem własnym w wysokości około 16 mld zł oraz zatrudniającą około 25 tys. pracowników.

Przeczytaj także: W blok o mocy 910 MW zainwestuje Polski Fundusz Rozwoju