Chcemy zbudować koncern zdolny do jeszcze lepszego konkurowania na rynkach międzynarodowych – powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży. „Rzeczpospolita” informowała w kwietniu, że to Lotos, a nie Orlen, może być stroną przejmującą w planowanym połączeniu obu koncernów, jednak PKN Orlen ostrożnie zaznaczył wtedy, że aktualnie trwają analizy i konsultacje dotyczące różnych aspektów połączenia dwóch polskich gigantów paliwowych; to samo potwierdzono podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zarząd informował też, że podjął kroki mające na celu zapewnienie właściwego przebiegu badania due diligence.

PKN Orlen jest w trakcie badania aspektów prawnych i operacyjnych przeprowadzenia procesu, według koncepcji zadeklarowanej w liście intencyjnym. Będziemy się starać, aby proces zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy. Spółka rozpoczęła już proces due dilligence. W przygotowaniu jest również wniosek do Komisji Europejskiej – zdradził Wiesław Protasewicz, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych.

Obecnie prowadzony jest przez PKN Orlen proces prenotyfikacji, czyli konsultacji, które mają na celu odpowiednie przygotowanie zgłoszenia, uwzględniające oczekiwania KE.

Wniosek do KE zostałby złożony po uzyskaniu wszystkich wyjaśnień i konsultacji, koniec roku 2018, początek roku 2019. Wszystko zależy od uwag i tempa prac na etapie prenotyfikacji – dodał Protasewicz.

Jak skomentował proces połączenia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, procesy konsolidacyjne na tym rynku [paliwowym – przyp. red.] trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym, musimy nadrobić zaległości i być gotowym na nowe, stojące przed branżą wyzwania. Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim.

Podobnie myśli minister energii Krzysztof Tchórzewski: Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to  mnie, jako ministrowi energii  aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach  nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich.

List intencyjny ws. rozpoczęcia procesu konsolidacji, rozumianego na początku jako nabycie (przede wszystkim od Skarbu Państwa) przez PKN Orlen S.A. minimum 53% udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos, podpisali w lutym br. prezes Orlenu Daniel Obajtek i minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PKN Orlen jest właścicielem m.in. sześciu rafinerii, w tym trzech w Polsce (w Płocku, Trzebini i Jedliczu). Z kolei do Grupy Lotos należy rafineria w Gdańsku.

Przeczytaj także: Daniel Obajtek: chcemy wzmacniać pozycję Anwilu