Na czerwiec zaplanowaliśmy nasze testy bloku energetycznego w Płocku, który pierwotnie miał być gotowy pod koniec 2017 r. Rozpoczęliśmy już testy, a na czerwiec zaplanowaliśmy miesiąc próbny. Liczymy, że blok będzie kontrybuował do wyników w II półroczu br. – powiedział Warpechowski podczas konferencji prasowej.

Pierwsze uruchomienie i wprowadzenie turbiny na nominalne obroty, tzw. first fire w bloku gazowo-parowym (CCGT) o mocy 600 MW w Płocku, odbyło się we wrześniu 2017 r.

Po rozpoczęciu eksploatacji nowego bloku, PKN Orlen będzie wytwarzać około 7 TWh, co będzie stanowiło około 4,5% energii elektrycznej produkowanej w Polsce.

Blok będzie wytwarzał w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli kogeneracji, uważanej za najnowocześniejszą technologię opartą o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy Orlen oraz lokalnych odbiorców – informowała spółka w 2017 r.

Blok w Płocku będzie największą elektrociepłownią gazowo-parową w kraju. Jej moc elektryczna wyniesie blisko 600 MWe, a cieplna 520 MWt. Zgodnie z zapowiedziami blok będzie zużywał około 0,8 mld m3 gazu rocznie, co odpowiada 4% całkowitego zużycia tego surowca w Polsce.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Od 1999 r. spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). 

Przeczytaj także: Sejmowa komisja obraduje nad zmianami w ustawie o OZE