Na ulicach miasta pojawiły się już zadymione, szaro-żółte billboardy i citylighty, na których widnieje ostrzeżenie w postaci żółtej kartki dla tych mieszkańców Krakowa, którzy wciąż nie wymienili swoich kotłów na ekologiczne. Materiały są także obecne w lokalnej prasie, mediach społecznościowych oraz komunikacji miejskiej.

Kampanię wspierają znane osoby, związane ze stolicą Małopolski, m.in. Anna Dymna, Jerzy Stuhr oraz Grzegorz Turnau, a także lokalni blogerzy, vlogerzy i działacze społeczni, propagujący ideę w swoich kanałach społecznościowych.

To pierwsza wspólna kampania Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskiego Alarmu Smogowego. To ważne, że wspólnie informujemy o nieuchronności terminu wprowadzenia zakazu, o co apelowaliśmy od dłuższego czasu – zaznacza Anna Dworakowska z KAS.

Cieszę się, że Kraków od lat podejmuje tak stanowcze kroki w walce o czyste powietrze. Teraz czas, by mieszkańcy jeszcze intensywniej włączyli się w te działania z władzami miasta i województwa. Musimy dotrzeć do tej grupy krakowian, którzy nie są jeszcze przekonani do wymiany pieca – mówi Tomasz Groń ze Smogathonu.


Jak zaznaczają autorzy pomysłu, kampania celowo została zaplanowana na okres letni, ponieważ wakacje to ostatni moment na wymianę pieca i uniknięcie kar finansowych. Jednocześnie 2018 r. to ostatni rok, kiedy można uzyskać dofinansowanie na zakup nowego kotła. Środki te wypłacane są przez Gminę Miejską Kraków z funduszy Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa.

To ostatni rok, w którym mieszkańcy mogą ubiegać się o nawet 60% dotację na wymianę pieca. Nie ma drugiego tak zaangażowanego w walkę ze smogiem miasta w Polsce jak Kraków. W mieście funkcjonuje nie tylko program osłonowy, ale i dodatkowa dotacja do 100% dla osób najmniej zarabiających. Są także zespoły doradcze, rozmawiające z nieprzekonanymi krakowianami – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Według ostrożnych szacunków w Krakowie wciąż aktywnych jest około 9 tys. kotłów węglowych.

Przeczytaj także: Polski Alarm Smogowy: rząd nadal nie realizuje „antysmogowych” obietnic