Ustawa wprowadza przepisy umożliwiające monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych powstałych w trakcie ich spalania. W ten sposób zostanie ograniczony smog i napływ węgla niesortowanego do Polski. Przyjęte rozwiązania prawne wpisują się w działania mające na celu istotną poprawę jakości powietrza – komentuje Ministerstwo Energii.

Nowelizacja przepisów dotyczących systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw ma sprawić, że z rynku detalicznego znikną muły flotokoncentraty. Może się to odbić na kieszeniach kupujących, dlatego pytany o tę kwestię Tobiszowski poinformował, że Ministerstwo Energii prowadzi w tej sprawie dialog z resortem finansów. Wspólnie chcą poszukać rezerw finansowych, które umożliwiłyby zdjęcie części podatków.


Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ma być, obok rozporządzenia ustanawiającego normy emisyjne dla kotłów grzewczych, główną bronią do walki ze smogiem w Polsce. 

Resort zapewnia, że w rządzie trwają prace nad przygotowaniem działań osłonowych, które zostaną skierowane do najmniej zamożnych obywateli korzystających dotychczas z paliw najgorszej jakości.

Zgodnie z przepisami ustawy, sprzedawca będzie musiał wystawić świadectwo jakości dla paliw sprzedawanych do sektora komunalno-bytowego.

Świadectwo takie określi niezbędne dla kupującego parametry paliwa stałego. Dzięki temu kupujący uzyska rzetelną wiedzę na temat nabywanego produktu. Za wprowadzenie do obrotu paliw niezgodnych z wymogami ustawy i rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych - przewidziano kary grzywny od 50 do 500 tys. zł lub karę pozbawienia wolności do lat trzech. Za wykroczenia mniejszej wagi będzie można wymierzyć karę grzywny od 10 do 100 tys. zł. Chodzi o niewystawienie świadectwa jakości lub wystawienie takiego, w którym wartości parametrów paliwa stałego są niezgodne ze stanem faktycznym – podał resort.

Indywidualni nabywcy paliw stałych nie będą kontrolowani, kontrole (finansowane przez Skarb Państwa), odbywać się będą jedynie na składach paliw stałych.

Podczas drugiego czytania do ustawy w Sejmie wprowadzono poprawkę dotyczącą węgla brunatnego. Dopuszczenie do sprzedaży tego paliwa po uprzednim poddaniu termicznej obróbce umożliwi dalsze korzystanie z kotłów przeznaczonych do tego typu węgla bez zwiększania kosztów grzewczych.

Ustawa została notyfikowana w Komisji Europejskiej 14 marca 2018 r. Wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Po tym terminie będzie możliwe zakończenie prac na rozporządzeniami w sprawie: wymagań jakościowych dla paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, wzoru świadectwa jakości. W ten sposób cały pakiet rozwiązań prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Energii wejdzie w życie – podsumowało ministerstwo.

Przeczytaj także: Odnawialne źródła energii: gdzie inwestować? Kraje o największym zapotrzebowaniu i najlepszych warunkach [RANKING]