• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozpoczęła się budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka

Opublikowano: 16-10-2018 Źródło: Elektrownia Ostrołęka

16 października 2018 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie prac w ramach budowy bloku energetycznego Ostrołęka C. Zlokalizowana na pograniczu gminy Rzekuń i miasta Ostrołęka inwestycja warta jest ponad 5 mld zł.


Ostrołęka C ma być oddana do użytku w 2024 r. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter Ostrołęka C ma być oddana do użytku w 2024 r. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter

Jak zauważył minister Krzysztof Tchórzewski, budowa stabilnego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju gospodarczego, zarówno dla tego regionu, jak i dla całego państwa. We wschodniej Polsce to pierwsze od 30 lat tak duże przedsięwzięcie.

Rozpoczyna się budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter Rozpoczyna się budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter

Szef resortu dodał też, że elektrownia w Ostrołęce ma również kluczowe znaczenie dla prawidłowej przyszłej współpracy synchronicznej państw bałtyckich z Europą kontynentalną.

W miejscu budowy Elektrowni #OstrołękaC minister energii Krzysztof #Tchórzewski wbił reper startowy, czyli specjalny znak geodezyjny. pic.twitter.com/RkIqckixiL

— Ministerstwo Energii (@MinEnergii) October 16, 2018

Z kolei p. o. prezesa zarządu Energa S.A., Alicja Barbara Klimiuk, podkreśliła, iż realizowana inwestycja pozwoli efektywniej wykorzystać paliwo krajowe, zminimalizować wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie umożliwi mieszkańcom Ostrołęki i regionu pracę w bardzo nowoczesnym zakładzie pracy.

Rozpoczyna się budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter Rozpoczyna się budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter

W ramach przedsięwzięcia powstanie blok energetyczny o mocy około 1000 MW, wysokiej elastyczności (zmienność obciążenia to 30–103%), wysokiej sprawności (>45%) oraz wysokiej dyspozycyjności (>8000 h/a). Obiekt będzie wyposażony m.in. w zamknięty układ chłodzenia z chłodnią kominową, przez którą będą odprowadzane spaliny. Ma spełniać wymogi ochrony środowiska, w tym zawarte w tzw. konkluzjach BAT, a także standardy handlowe wytworzonych ubocznych produktów spalania. Blok węglowy będzie niezależny od istniejących obiektów Elektrowni Ostrołęka B.

Inwestycja realizowana jest przez konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems, a zadanie zleciły Enea i Energa, które są udziałowcami zakładu w Ostrołęce. Prace będą realizowane przez najbliższe sześć lat. Blok Ostrołęka C zostanie oddany do użytku w 2024 r.

Elektrownia Ostrołęka jest największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Obecnie tworzą ją dwa zakłady: elektrociepłownia Ostrołęka A  (moc elektryczna: 75 MW) oraz elektrownia Ostrołęka B o mocy elektrycznej 681 MW.

Przeczytaj także: Elektrownia Ostrołęka B: instalację odsiarczania spalin wybuduje Rafako

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia