Na podstawie zawartej umowy Fundusz Kapitałowy, a następnie Fundusz Dłużny obejmą nowe udziały w spółce celowej, która jest obecnie jednoosobową spółką Tauron Polska Energia. Wysokość kolejnych transz kapitału ma być uzależniona od ponoszenia wydatków przez NJGT.

Domknięcie finansowania na budowę bloku węglowego w Jaworznie w trudnym otoczeniu regulacyjnym jest bez wątpienia dużym sukcesem. Jest również gwarantem zakończenia inwestycji, co nie byłoby możliwe bez efektywnej współpracy polskich podmiotów. Zaawansowanie budowy przekroczyło 85%. Obecnie trwają odbiory poszczególnych instalacji technologicznych do rozruchu oraz inne prace przygotowawcze do pierwszej synchronizacji bloku, która planowana jest w II kwartale 2019 roku. Oznacza to , że już niebawem projekt wejdzie w fazę finalizacji, by w 2019 roku blok mógł dostarczać energię do polskich domów i przedsiębiorstw – powiedział Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Umowa inwestycyjna została zawarta 28 marca br. Jej stronami są: Tauron Polska Energia, NJGT oraz Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych i Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Dłużny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (których częścią portfela inwestycyjnego zarządca PFR). W sumie udział Funduszy w kapitale zakładowym NJGT ma wynosić około 14%, natomiast Tauron Polska Energia – co najmniej 50% + jeden udział.

Budowa bloku o mocy 910 MW w Jaworznie to jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych realizowanych obecnie w kraju. Ma dysponować najwyższą w swojej klasie w Polsce sprawnością – na poziomie 45,9% netto i ograniczyć emisję CO2 o 30% i innych gazów – o ponad 50%. Dzięki oddaniu go do użytku energia zasili 2,5 mln gospodarstw domowych. Blok w eksploatacji ma być minimum 30 lat. Koszt jego budowy oszacowano na 6 mld zł.

Przeczytaj także: Dalszy rozruch bloku 910 MW w Jaworznie