Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (ang. International Atomic Energy Agency, IAEA) podaje, iż obecnie na całym świecie funkcjonują 454 reaktory jądrowe o łącznej mocy 400,3 tys. MWe. Kolejnych 55 reaktorów jest budowanych; kiedy zostaną włączone do eksploatacji, wolumen mocy zwiększy się o 56,64 tys. MWe. Które ze światowych siłowni atomowych są jednak największe?
Gdzie znajduje się największa elektrownia atomowa na świecie? Fot. petrarottova/Adobe Stock
-
Wolseong Nuclear Power Plant – Korea Południowa – 4598 MW
Elektrownia atomowa Wolseong. Fot. IAEA
Elektrownia atomowa Wolseong działa w oparciu o reaktory jądrowe ciężkowodne CANDU, które mogą być zasilane różnego typu paliwem, łącznie z odpadami radioaktywnymi. Łącznie w obrębie obiektu funkcjonuje sześć reaktorów, włączanych do eksploatacji kolejno w latach: 1983, 1997, 1998, 1999, 2012 i 2015. Właścicielem i operatorem elektrowni jest spółka Korea Hydro & Nuclear Power.
-
Cattenom Nuclear Power Plant – Francja – 5200 MW
Elektrownia atomowa Cattenom. Fot. Stefan Kühn/Wikimedia Commons
W Europie jedynie w czterech krajach funkcjonują obecnie elektrownie atomowe o mocy powyżej 3 tys. MW: w Belgii, w Szwecji, na Ukrainie i właśnie we Francji. Cattenom, zbudowana przez GTM i Spie Batignolles, znajduje się niedaleko miejscowości Cattenom nad Mozelą, w sąsiedztwie Luksemburga. Elektrownia posiada cztery bloki energetyczne, oddawane do użytku kolejno w latach 1986, 1987, 1990 i 1991.
-
Elektrownia atomowa Paluel – Francja – 5320 MW
Elektrownia atomowa Paluel. Fot. Bodoklecksel/Wikimedia Commons
Kolejna z francuskich elektrowni, położona w Górnej Normandii niedaleko Paluel, pobiera do chłodzenia wodę z samego kanału La Manche. Jak się jednak wielokrotnie okazywało, chłodzenie reaktorów nie przebiega idealnie: system bywa blokowany przez znajdujące się w wodzie wodorosty. Wszystkie reaktory włączono do eksploatacji w latach 1985–1986; już niedługo, bo do 2026 r., mają zostać wygaszone.
-
Elektrownia atomowa Gravelines – Francja – 5460 MW
Elektrownia atomowa Gravelines. Fot. Oserge/Wikimedia Commons
Kolejny obiekt położony na terenie Francji; pod względem wolumenu produkowanej energii elektrycznej szósty na świecie, a drugi w Europie. W jego obrębie działa sześć reaktorów po 910 MW każdy. Elektrownia ta, jako pierwsza na świecie, rozpoczęła produkcję na poziomie terawatogodzin (w 2010 r.).
-
Zaporoska Elektrownia Jądrowa – Ukraina – 5700 MW
Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Fot. Ralf/Wikimedia Commons
Największa elektrownia atomowa w Europie. Położona nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze, około 15 km na wschód od miasta Nikopol. Wyposażona w sześć reaktorów typu WWER-1000, o mocy 950 MW każdy. W 2017 r. przeprowadzono w jej obrębie szeroko zakrojoną renowację; obecnie funkcjonowanie obiektu zaplanowane jest na okres do 2027 r.
-
Elektrownia atomowa Hanbit – Korea Południowa – 5875 MW
Elektrownia atomowa Hanbit. Fot. IAEA
Południowokoreańska elektrownia atomowa Hanbit swoje miano zawdzięcza rybakom, którzy prosili o zmianę nazwy z pierwotnej Yeonggwang. Jej operatorem jest spółka Korea Hydro & Nuclear Power. Działa na jej terenie sześć reaktorów typu PWR, oddawanych do użytku kolejno w 1986, 1994, 1995, 2001 i 2002 r.
-
Elektrownia atomowa Hanul – Korea Południowa – 5928 MW
Elektrownia atomowa Hanul. Fot. IAEA
Elektrownia atomowa z potencjałem. Włączono ją do eksploatacji po raz pierwszy w 1988 r.: obecnie posiada sześć reaktorów PWR o mocy od 968 do 997 MW, jednak do 2022 r. jej zasoby powiększyć się mają o dwa reaktory APR-1400. Wartość inwestycji to 6 mld USD.
-
Elektrownia atomowa Kori – Korea Południowa – 6040 MW
Elektrownia atomowa Kori. Fot. IAEA
To największa elektrownia atomowa w Korei Południowej i druga największa w całej Azji. Działanie rozpoczęła w 1978 r. Obecnie funkcjonuje tam siedem reaktorów, ale planowane są kolejne inwestycje i zwiększenie liczby reaktorów o kolejne obiekty, APR-1400.
-
Elektrownia atomowa Bruce – Kanada – 6384 MW
Elektrownia atomowa Bruce. Fot. Bruce Power
Druga największa (uważana obecnie za największą) na świecie elektrownia atomowa, położona w Kanadzie. Powstawała przez 17 lat (od 1970 do 1987 r.), zajmuje powierzchnię 932 ha. Wyposażona jest w aż osiem ciężkowodnych reaktorów jądrowych typu CANDU, co stanowi ewenement na skalę światową. Jej budowa kosztowała niemal 8 mld USD.
-
Elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa – Korea Południowa – 7965 MW
Elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa. Fot. IAEA
Nieco kontrowersyjne miejsce 1.: japońska elektrownia atomowa w istocie jest największą elektrownią atomową na świecie. Siedem reaktorów w rozciągającej się na powierzchni 4,2 km2 Kashiwazaki-Kariwa to łącznie 7965 MW mocy. Skąd zatem wątpliwości? Elektrownia, należąca do TEPCO, operatora elektrowni w Fukushimie, została wyłączona z eksploatacji w 2011 r. Otrzymała jednak miejsce w rankingu, gdyż na kwiecień br. zaplanowano ponowne jej uruchomienie; siłownia przeszła już wszelkie testy bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Najciekawsze farmy fotowoltaiczne w Polsce i na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.