Rzecznik Komisji Europejskiej (KE), Anna-Kaisa Itkonen, przekazała, iż komisarz spotkał się z Tchórzewskim na wniosek szefa resortu. Przedmiotem ich rozmowy było nowo uchwalone polskie prawo dotyczące energii elektrycznej, obejmujące obniżkę akcyzy na prąd, zmniejszenie tzw. opłaty przejściowej i ustalenie ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Komisarz zwrócił się do strony polskiej o jak najszybsze przekazanie dalszych informacji na temat znowelizowanej ustawy, aby ułatwić Komisji bieżącą ocenę skutków nowego prawa. Komisarz i minister postanowili pozostać w kontakcie w tej sprawie – powiedziała Itkonen.

Z kolei resort energii zaznaczył, iż Tchórzewski przedstawił komisarzowi mechanizm stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej. Rozmowy nt. polskiego mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce prowadzone są na poziomie politycznym i eksperckim już od początku roku. Celem szeregu spotkań było wypracowanie wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej, które pozwoli na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej – podkreśliło Ministerstwo Energii (ME).

Zgodnie ze stanowiskiem ME, Tchórzewski przedstawił motywy wprowadzenia mechanizmu, a KE podziękowała za dotychczasową współpracę i zapewniła o swoim wsparciu dla Polski w celu osiągnięcia rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

Przeczytaj także: Ponad 30% Polaków ogrzewa domy węglem. Wydają na to do 20% swoich dochodów